Şub
4
2014

İşportacılık

image

Her gün sokakta yol üzerinde, sokak köşe başlarında, üst geçitlerde, alt geçitlerde ve bilumum yerlerde gördüğümüz sokak satıcılardır işportacılar.

Ben de bir ara zamansız bir şekilde elimde kalan malları elimden çıkartmak için işportacılık yaptım.

İlk tezgahını elimde kalan mallardan kurtulmak için 2011 yılında tam da bu sıralarda Eminönü”nde açmıştım. Ilk deneyimimdi, nereye nasıl yerleşeceğimi bilmiyordum tamamen doğaçlama bir şekilde Eminönü’ ne gittim ama her akşam geçerken gördüğüm işportacılar orada yoktu. Sonradan anladım, zabıta akşam saat 6 dan sonra müsade ediyormuş. Saat 6 olunca bende kendime.bir yer edindim ve başladım satışa.

Satış çok iyi değildi eh ışte modundaydi zaten benim sattığım üründe erkek deri çantasıydı. Kış mevsiminde mont ve kabanlar kullanıldığından çantaya ihtiyaç haliyle azdı.

Sonraları ben bu işi yazın bir firmada çalışırken de yapmaya devam ettim. Yazın işten çıkten çıktıktan sonra eve varmadan yarım saat bir üst geçitte safiş yapıyordum ve 3 saat iş yerinde kazandığım parayı orada yarım saatte kazanıyordum.

Bununla da kalmadım bir sonraki senede iş çıkışında Beykoz çayır festivalinde oyuncak sattım.

Şimdi konuyu iki eelden sonuçlandırıyorum;

Ekonomik olarak baktığınızda bir öğrenci yada asgari ücret ile çalışan biri için oldukça ek gelir sağlayan bir iş. Hatta durdugunuz yere ve sattığınız ürüne göre sizi ihya bile edebilir.

Bir de işin kişisel gelişim yönü var. Orada öylece sade bir kimlik ile durmak egolardan arınmayı, egoyu zapt etmeyi sağlıyor. Ayrıca size fazladan özgüven kazandırıyor.

Bunlar tarafımdan tecrübe edilmiştir, bir de bizden çok ötede işportacı gökhan abi gibi olmak var ancak yine de öyle olacak diye bir şey yok. Paylaşmak istedim sadece ama deneyeceklere son bir tavsiye, zabıtalardan uzak durun ;)

Bu yazı 4.957 kez görüntülendi.

Yazar Hakkında:

İstanbul'da doğup büyüsede zaman zaman mühendislik okumak için İzmir'e gidiyor.Türkçe rock dinleyip, MTB bisikletiyle grup sürüşlerine katılıyor.2009'dan beride burada bir şeyler karalıyor :)

Yorum yap

TAKİP EDİN


Başa dön