Şub
11
2011

UYDU ANTENİ İLE WIRELESS

Sadece internet erişimi  ve telefon için sabit hat parası vermek istemiyorsanız veya kotasız pakete geçmek isteyip etrafınızda wireless bulamıyorsanız bu icat tam size göre.Her şey dahil maliyeti 120-140 TL arasında olan bu icat sayesinde uygun fiyata kotasız internette sahip olabilirsiniz.300-400 metreye kadar iyi wireless sinyalleri alan bu sistem ile uzaktaki bir arkadaşınızla yada komşunuzla sınırsız internet paketi alabilirsiniz.Ayrıca belirtmek gerekirse ağa bağlanamasa da 3 km den wireless sinyallerini görebiliyor.

Eğer ev telefonunuz yoksa 20 TL’lik sabit hat ücreti cebinizde kaldığı gibi 50 TL’lik kotasız internet paketinin yarısını ödeyecekseniz.Bu sayede aylık toplam 45 TL gibi bir tutar cebininizde kalacak.

İşte sistemin kurulumu:

Malzemeler

İlk olarak uydu çanağınızı sıcak silikon kullanarak alüminyum folyo ile kaplayın.Alüminyum folyo çekim kalitesini inanılmaz derecede artıracaktır.Sıcak silikon ise rüzgara karşı alüminyum folyonuzun açılmasını engeller.

Kaplama işlemini bitirdikten sonra wireless anteninin montajına geçebiliriz.Bunun için 1,5 litrelik Coco Cola petini ortadan ikiye kesiyoruz ve antenimizi kapaktan çıkacak şekilde ayarlıyoruz.Kapağını bir havya yada sıcak bir civi kullanarak antenin sıkışabileceği bir ebatta deliyoruz.Daha sonra kapaktaki deldiğimiz yerin etrafını hem dayanıklılık açısından hem de yağmur ve diğer doğa şartlarından korumak için sıcak silikonla dolduruyoruz.Ardından petin dibinden antenin kablosu geçmesi için ufak bir delik delip kabloyu geçiriyoruz.Antenin alttan destekleyecek şekilde petin geri kalanının yüksekliğini keserek ayarladıktan sonra kestiğimiz bölgeyi sıcak silikonla çevreliyoruz.Ayrıca kablo geçen deliği silikonla doldurmayı unutmayın.Petin etrafını dikkatlice kontrol edelim, yağmur ve kar için herhangi bir açıklık kalmadığından emin olun.


Daha sonra petimizi kablo bağı kullanarak çanağın lnb takılan yere (ucuna) resimdeki gibi sabitleyin.Peti sabitlemek için kesinlikle tel kullanmayın, bütün bu işlemlerde metal kullanmaktan kaçının.Kullandığınız taktirde çekim kaliteniz düşebilir.Bu işlemleri yaptıktan sonra uydu çanağımızı müsait bir yere montalayın.Buradaki önemli nokta antenin vericiyi doğrudan görmesi.Verici ile anteniniz arasında herhangi bir  şey olmamalı.

Artık anteni bilgisayara bağlayabiliriz.Antenle bilgisayar arasında muhakkak düşük kayıplı kablolardan kullanmalısınız.Bu konuda Tp link 3 metrelik ve 5 metrelik kabloları kullanabilirsiniz.Tp linkin 6 metrelik ve 12 metrelik kablolarıda var fakat bu kabloları denemediğimden öneremiyorum.

Buradaki önemli husus, kablo ne kadar kısa olursa çekim kaliteniz bir o denli artar.Ayrıca bu kablolara keserek kesinlikle diğerine ek yapmayın veya çekim kalitesini artırmak için kısaltmaya kalkmayın.Bu kabloları bütün olarak kullanabilirsiniz.

Antenimizin kablosunu uzatma kablosuna uygun bir şekilde bağlayın.Uzatma kablosunu bilgisayara kadar getirin.Yalnız kablonun geçtiği yerlerde ve etrafında metal bulunmamasına dikkat edin.Bunlar dahi çekim kalitesini değiştirebilir.

TP-Link-WN651G – Wireless PCI adapteri anakarta takıyoruz ve bilgisayarı başlatıp driverini kuruyoruz.Ardından uzatma kablomuzu wireless adaptere takıyoruz.Adapterin programından wireless ağlarını tarayın ve istediğiniz ağın çekim kalitesine bakın.Çekim kalitesi düzelene kadar deneme yanılma ile çanağınızın yönünü değiştirin.Wireless sinyali hassas olduğu için anteninizin yönünü değiştirirken nazik ve sabırlı olun.Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz uyarılara tekrar göz atın.Sinyaliniz güçlendikten sonra anteninizi sabitleyin.Artık uzaktaki internete erişebilirsiniz.

 Bu sistemi gelişteren ve bizlerle paylaşan Ahmet CANKAYA’a teşekkrür ederiz.

 

Bu yazı 94.236 kez görüntülendi.

Yazar Hakkında:

İstanbul'da doğup büyüsede zaman zaman mühendislik okumak için İzmir'e gidiyor.Türkçe rock dinleyip, MTB bisikletiyle grup sürüşlerine katılıyor.2009'dan beride burada bir şeyler karalıyor :)

54 Yorum + Yorum Ekle

 • It’s very interesting invention :) But you shouldn’t have shared this method or you should make an explatation about using fta internet.  People may misuse ! They might connect limited account and this people who has limited internet may have to pay more fees

 • You ‘re right – but,  do not they have to know wireless password ?

 • Of course they have to know wireless password but i mentioned about without password (fta) connection. Anyway, it’s very beneficial invention. :)

 • iyiymiş bilgi için teşekkürler

 • ne demek :)


 • folyoyu güzel yapıştırmamışsın
  kırış kırış olmuş
  aldığı sinyali başka yönlere dağıtır

 • haklısın, yapacaklar bu konuda biraz daha dikkatli davransın

 • teşekkür en kısa zamanda deneyeceğim.

 • teşekkür verdiğiniz fikir için faat çanak üzerindeki boya kaliteyi değiştirmez mi?

 • Rica ederim, önemli bir değişiklik yaratacağını zannetmiyorum.Yalnız Sezgin Beyin dediği gibi folyoyu yapıştırıken biraz daha özenli davranın, ne kadar düzgün olursa o denli bir artış olur.Şimdiden kolay gelsin size :)

 • fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 • Deneme yaptın mı hiç kaç km çekiyor :D

 • bu hafta bende yapacaım bu işlemi zaten 2 3 km sinyalleri görebiliyorum ama zayıf 2 diş yada 1 diş, çanak ile 1 diş yada 2 diş artacağını umut ediyorum, çanak olayını ben de çok düşünmüştüm elimde koyup denemiştimde ama sağlıklı ve güzel olmadı, aliminyum folyo olayı gerçekten değiştiryor elimle dandk bir şey yapmıştım sinyali bir tarafa doğru yönlendirmek için işe yaramıştı, 
  hepsiburadadan tabanca siparişi ettim umuarım 2 tane sıcak silikon mumu yeterli olur ( tek korkum bu ).
  yalnız tasarımınızı bu şekilde deiğilde usb wireles kullnarak yaparsanız repeater kablo ile 20 metreye kadar çıkartablirsin (şuan ben öyle kullanıyorum), ve tplink değilde ALFA tercih edilmeli.

 • usb wireless ve repeater kablo benimde aklıma gemişti ama elimizde bunlar vardı, bizde bunlardan yaptık :) Size kolay gelsin o halde, umarım bir sorun çıkmaz.Sıcak silikonlarında iki tanesini yetirebilirsiniz :)
 • Yazı iyi hoş ta Türkçe duruken bu İngilizce yorumlar niye?

  • Bu yazı eskiden Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yayınlanıyordu.Fakat yeni temaya geçince çift dili de kaldırdım.İngilizceden geriye bazı yorumlar kaldı böyle, o kadar da olsun artık :)

 • hocam güzel çalışma elinize  sağlık benim bir sorum olacaktı bende digiturk çanağı var sizin çanaklar gibi 3 tane cubugu yok bir sorum daha olacak çanak ile wireles anten mesafesi önemlimi? 

  • Üçlü çubuk olması önemli değil, önemli olan wireless antenini çanağın odak noktasına oturtabilmek.Çanakla wireless anten arasındaki mesafe önemli. Şöyleki mesafe ne kadar artarsa sinyal kalitemiz o denli düşüyor.Çünkü wireless sinyali biraz hassas davranıyor. Ayrıca kullandığımız kablonun fiyatı da pahalı olduğu için mesafe uzadıkça maliyet artacaktır.

 • Aynamilas ustam benim anlayamadığım nokta cahilliğime ver şimdi çanak anteni kurduk iç mekan masaüstü yönsüz anteni çanağa taktık kablosunu uzatma ile bilgisayara getirdik bu uzatma kablosunu pc deki usb adaptöre nasıl takacağız veya pcı adapdöre onlardahiç bir giriş yokki.

 • güzel olmuş da ben de yaptım aynısını fakt kablom 20 metre sinal kalitesi mükemmel fakat bir gidip bir geliyor sizce neden olabilir

  • Sürekli mi böyle yapıyor ?

 • Arkadaşın yaptığını ben daha önce yaptım. evet sinyalleri hemen hemen %40 artırıyor. yani siz %30 sinyal alıyorsanız çanak antenle birlikte sinyaliniz %70 lere çıkıyor. çanak anteninizin üzerine folyo yerleştirmenize gerek yoktur. boyalı olması farketmez. folya ile ile yaparsanız kızgın güneşli havalarda antenin Lnb yerine koyduğunuz wireless adaptörünüzün eridiğini hatta pet şişesinin delinip su almasıyla bozulmasına şahit olursunuz. piyasada çanak antenler en iyi verimi vermesi için mühendislerin çizdiği çanak antenler vardır. El elden üstündür siz ben bu mühendislerden daha iyi bilirim diyorsanız bildiğinizi yapın. Zalim kardeşim Kablo mesafesi nekadar uzarsa okadar sinyal kaybı yaşarsın. uydu alıcıları bile 60 mt. kablodan sonra sinyal almazlar. Bazı wireless adaptörlerin programınlarında sinyal seviyesi sürekli olarak değişir vede arada uçurumlar olur. bu yüzden sinyal seviyesini doğru görebilmek için farklı program kurmanızı tavsiye ederim. Dediğim gibi antenlerin üzerinde ayna görevini yapan maddeler ısıya sebep olur vede yangınlara sebep olur. bir başkasının aklıyla evinizi yakmamanız için dikkatli olun. Size farklı bir örnek vereyim. bir aynayı parçalara ayırın. daha sonra kırdığınız her aynanın parçasını aynı noktayı ışıtacak şekilde güneşi yansıtın. etrafına koyduğunuz her ayna aynı noktaya güneş ışınını vurduğunda ısı derecesi 100 dereceyi aşar ve yanmaya başlar. hatta ışık seviyeside yükselir ve güneş gibi bakılmaz hal alır.

  • katılıyorm yangın çıkara bilir

 • herşey güzülde ben 2km den çekiyorum bakalım 4km olurmu olursa sana dua edecem olmassa da dua edecem

  • Umarım olur, ama 2 km den çekmeside çok iyi bir sonuç :)

 • hotbird’e mi çeviricez çanağı? İşin şakası bir yana bu maliyete şu aralar piyasada (google.com search) uzun mesafe çekebilen portatif cihazlar mevcut. Tabiyki yinede el hünerilerini geliştirmeye hevesli arkadaşların uğraşabileceği bir sistem olmuş, tebrikler..

 • şimdilerde dediğiniz gibi uzun mesafeliler uygun fiyata bulunabillmekte, bizimkisi meraklısının ilgilenceği türden bir uğraşa dönüşmüş oldu.

 • arkadaşlar paylaşım güzel ancak 90 lık alüminyum çanak anten olarak düşünürsek bunu anteni çanağın tam orta odak noktasına bağlarsanız 25 km kadar net çekim sağlayabilirsiniz elenbi gibi bağlarsanz ancak 2 yada 3 km menzil sağlıyor ben kullanıyorum hemde kafeden ehuehu :)

  • Antenimizin kablosunu uzatma kablosuna uygun bir şekilde bağlayın.Uzatma kablosunu bilgisayara kadar getirin.                                                                                                                                              verdiğiniz faydalı bilğiler için tşr ederim yalnız anlamadığım bir nokta var aynamilas kardeşim yukarıda bahsettiğin uzatma kablosu ne oluyor anlamadım?izah edersen sevinirim antenin kablosu  sınırlıda  ekmi yapıyoruz ondanmı bahsediyorsunuz?şimdiden tşr ederim .hoşcakalın.

   • anten kabloları bildiğniz üzere fazla uzun olmuyor, bilgisayara kadar araya ek uzatma kablosu gerekiyor.Malzeme listesinde de yazdığım üzere biz TL-ANT24EC5S – 5 metre düşük kayıplı anten uzatma kablosu kullanmıştık.

    • verdiğin bilği için tşr ederim imkanım olur olmaz deneyeceğim şu an iti barıyla bircok           arıyla nette bir çok anten yapımı ğördüm ama senin yapmış olduğun bnim mantığıma daha yatkın olduğu için önce senin paylaşmış olduğun anten üzerinde çalışacağım tşr ederim byby

 • çalışmalar çok ğüzelde bu işe yeni merak salan arkadaşlar için kullanılacak şu malzemelerin resmini adını nerde nasıl kullanılacaklarını işlevlerini yzarsanız bu ülkede meraklıların çoğalacağını mucitlerin oluşacağını düşünüyorum bilğileriniz için tekrar tşr ediyorum .hoşcakalın

 • aynamilas kardeşim şimdi bu sistemi kurduğumuz zaman internete ulaşacağız sanırım mevcut ev telefonunuda bağlaya bilirmiyiz bedava ğörüşmemiz mümkünmü?tşr
   

  • Hocam şimdi sistem yanlış anlaşılmasın, bu sistem etrafta var olan wireless sinyalini toplyan ve güçlendiren bir sistem. Yani eğer bulduğumuz sinyalde şifre yoksa direk bedava olabilir, şifre varsa ya o adamla ortak olursun, ya irregal olarak şifresini kırmaya çalışırsın

 • Selam. Ben bu anteni yaparsam 3-4 km uzakliga sinyal ata bilirmiyim? yani 2-3 km mesafeden benim modemin sinyalini ala bilerlermi? Olmazsa eger bunu nasil yapa bilirim?

  • Tahir bey, bu antenle sinyal alabiliyoruz, sinyal gönderemiyoruz( denemedim ama olmaz herhalde), ancak karşı taraf böyle bir anten yapıp yönünü size doğru ayarlayabilir ancak 4 km için yukarıda saydığım antenin daha kalitelisi gerekebilir.Ayrıca işciliğinde yukarıdakinden daha güzel olması gerekebilir.

   • Sinyal gondermek icin hangi yontem kullanila bilir?
     

    • mevcut wireless modeminin antenini uzatabilirsiniz, öyle bir yöntem duymuştum fakat denemeye fırsatım olmadı ne yazıkki

 • San Franciscoda yasayan bir tanidigim, Yaklasik 35 TL’ye 20/20 Mbit Download/Upload saglayan uydu antenli bir sistem kullaniyor. Servis saglayici sinyal gonderimini canak ile sagliyor alicilarda kendi canaklarini dagiticiya yonlendiriyor. Keske bizdede birileri bu hizda, altyapiya gereksinim duymayan bir sistem baslatsa. Tabii Turk Telekom monopolunu nasil asar bilmiyorum, ama korsan yapilabilir tahminimce.

 • Sıcak silikon yerine başka birşey kullanılırsa adaha iyi olacağı kanısındayım çünkü sıcak silikon wifi sinyallerini emer ve sinyal kalitesini düşürür.

 • s.a ustaların engüzel ustası bende bu model var olurmu bana cvp verirseniz çok sevinirim
   http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/airties-2310-11n-wireless-usb-adaptor-63527317

  • maalesef zannetmiyorum olsun :(

 • Konu hakkında tam bir bilgim yok düz mantıkla soruyorum, iç mekan wireless yerine dış mekan wireless anten kullanılsa mesafe ve kalite artmaz mı? :)

  • elimizde bu vardı :) ama haklısnız daha ii olabilir, biz sadece elimizdekilerle deneme yanılma bu sistemi yaptık ve aktardık.

 • Ya yorumlara bakıyorumda bunu deneyen yokmu kardesim adam gibi biri birsey yazmamıs
  sonuc önemli benim icin birde 5 Metre kablu maabeti yapılıyor ben giris kata oturuyorum anteni catıya atsam en az 20-30 metre arası kablo lazım olacalk onu nasıl halledecegız bunu acıklayın lütfen sinyal kaybı olmadan ne yapmam lazım  ?
  x_izmir_x@hotmail.com

 • neler yapıyorsunuz ya, hayrete kalmamak elde değil

 • valla hocam takdir ettim sizi bende 2 gündür fırıl fırıl nette bu konuları araştırıyordum  
  wifi adaptor olarak bunu kullansam yine uydu şekli ile daha fazla kalite artmaz mı?

 • Öncelikle gardaşım tebrik ederim. Güzel çalışma olmuş. Bize eleştirmek değil tebrik etmek düşer, şu anda aynı şekilde yine kullanıyormusunuz.

  • hayır şuan kullanmıyorum, interneti yan komşumla ortak kullanıyorum artık.

 • bende yapcam ama 400 metreden internet paylaşcam çekermi acaba

 • 1km den alabılecek wireles adaptör yada wireles anten varmı dısarsı ıcın lazım catıya koyacagım.hava kosullarınada dayanıklı olması lazım..kullanıslı ve saglam bırsey ıstıyorum..bıldıgınız marka varsa yorumlarınızı beklıyorum fıyatı onemlı degıl…

 • şimdiye kadar en az 10 tane wireless adaptörü aldım TPlink kadar dandiğine rastlamadım.
  Tecrübelerime göre şimdilik En iyileri pollygold ve everest.
  Senin şu yaptığın düzenekten aldığın sinyali benden daha iyi tahmin edebilecek kişi azdır.
  ben bir elimde lehim bir elimde antenle aylarca üzerinde çalıştım bu işin.
  Yani şunu demek istiyorum.Temiz ve zahmetsiz bir iş yapmak istiyorsanız gidin 100 tlye EVEREST wireless adaptör alın sizi idare eder.Dış cephe adaptörüdür su falan da geçirmiyor.

 • Antenin test sonuçları olmaması talihsizlik. malesef harici antenler notebook sinyalinden daha düşük sonuçlar veriyor. Nedenini bilmek istiyorum. Bazı el yapımı antenler çok az bir farkla daha iyi olabiliyor. Bu antenin büyük olmasından dolayı notebook’a test sonuçlarını merak etmiştim

Yorum yap

TAKİP EDİN


Başa dön