Ağu
30
2010

Ttnet’ten Bıktım Artık !

Haziran ayından bu yana internettim kopup kopup duruyor.Bu durum ilk ortaya çıktığında geçici bir sorun olduğunu düşündüm.Fakat bu durum bir süre daha devam edince durumu müşteri hizmetlerine bildirdim.Hem de defalarca !

Müşteri hizmetlerini hazirandan bu zamana kadar 7-8 kere aradım ve bu konuda da 4 kez arıza kaydı oluşturuldu.Bu arıza kayıtlarından gelen cevapların ikisinde hat ölçümlerimin yapıldığını ve sorunun bina içindeki tesisattan kaynaklandığını söylediler.Bende deneme yanılma yöntemiyle önce modemi sonra splinterı daha sonrada tüm kabloları değiştirdim.Sonuç: Olmadı; sorunum devam ediyordu.

Yılmadım, tekrar müşteri hizmetlerini aradım.Yine aynı şekilde arıza kaydı oluşturuldu ve bana geri dönüldü.Sorun benim internet paketimin 8 Mbps ye kadar olmasıymış.Santralle olan uzaklığa bağlı olarak bu hızdan yararlanamayabilirmişim.Halbuki  ben bu sorun ortaya çıkmadan önce yaklaşık bir 6 aylık bir süreçte internete 6 ile 8 Mbps arasında hızlarda bağlandım.bu durumu da anlattım fakat beni takan kim.İnternet hızımı kopmalar yaşamamam için önce 4 daha sonra 2 ye indirgediler.Sonuç: Yine olmadı.

Tekrar aradım, tekrar geri döndüler.bu seferki konuya daha hakimdi.Problemin mahallemdeki mevcut alt yapıdan kaynaklandığını ve bu konuda bir şey yapamayacağını söyledi.Daha az kopmam için de hızımı 1 Mbpsye indirgedi.Ayrıca bu dönemde fark ettim ki telefon hattımda yoğun bir şekilde parazit var.bunun içinde 121’e iki defa bildirimde bulundum ama sonuç alamadım.

Anladım ki bu iş müşteri hizmetlerinden olmuyor.Şikayetvar.com’a durumu taşıdım.Beni aradılar, hat ölçümlerini tekrar yaptıklarını söylediler ve sorunu binamda aramamı söylediler.Tüm tesisatı yenilediğimi söylediğim, alt yapınızda bir sorun olabilir dedim, tekrar incelemeye aldılar ve bir daha beni aramadılar.Üstüne üstlük şikayetvar.comdaki şikayetimi çözüldü konumuna almışlar.Bknz

Buradan da bir sonuç alamayınca durumu özetleyen bir dilekçe ile Türk Telekom Paşabahçe müdürlüğüne başvurdum.Başvurum şöyleydi:

“983**56*** Hizmet nolu ADSL, 02163**3**2 telefon numaralı sabit hat abonesiyim. İnternet ve telefon hattımda yaklaşık olarak son üç aydır bir takım sorunlar yaşıyorum.Bu sorunları aşağıda belirttim.

İnternet hattımda sık sık kopmalar yaşıyorum.Bu durumu 444 0 375 nolu Ttnet müşteri hizmetlerine defalarca bildirdim.En son oluşturulan teknik destek kaydında, ekiplerinizce bana telefonla geri bildirim gerçekleştirildi.Problemin yerel olarak mevcut alt yapıdaki bir takım sorunlar olduğu ve şuan için yardımcı olamayacaklarını aktardılar.

Ayrıca internette daha az kopmalar yaşamam için 8 mbps e kadar olan  internet hızım teknik ekipleriniz 2 mbps’ye indirgedi.Ancak kopmalar hala devam etmekte.

Telefon hattımda görüşmeleri engelleyebilecek derecede cızırtı duymaktayım.Bu durumu 121’e bildirdim.Telefon hattımdaki sorunum hala devam etmektedir.

Belirtmiş olduğum internet ve telefon hattımdaki problemlerin tarafınızca bir an evvel çözülmesini talep ediyorum. “

Bu dilekçe üzerine evime bir teknik personel gönderdiler.Gelen kişi olağan hat kontrollerini yaptıktan sonra sorunun mahalledeki alt yapıdan kaynaklandığını bu durumu kendisinin defalarca üstlerine bildirdiğini, şu an için bir şey yapamayacağını ve sorunun çözülebilmesi için bölgede genel bir alt yapı çalışması yapılması gerektiğini söyledi

Birkaç gün sonra verdiğim dilekçe bir cevap geldi.Gelen cevap şu şeklide:

“İyi günler, teknik servisten aldığım bilgiyi sizinle paylaşıyorum

Paşabahçe 07 sahaya DSLAM talebinde bulunulmuş, 2 ay içinde kurulması planlanmaktadır. Ayrıca prensibale ölçüm yapılarak ıslah edilebilirliği kontrol edilecektir. Bilginize…

(ayrıca önümüzdeki afta bölgede kablo ıslah çalışması var devreniz önümüzdeki hafta ıslah edilebilir.şu anda 1024-800 hız alabiliyorsunuz  ıslah çalışmasından sonra daha iyi bir hız verebileceğiz) “

Cevaptaki o ıslah çalışmaları hiç olamadı, ne zaman olur kim bilir.Şu anda 2010 Avrupa kültür başkenti İstanbul da 1 Mbps hızıyla kopa kopa internete erişmeye çalışıyorum.Tüm çabalarıma rağmen çözüme erişemedim.Ama sorunun ana kaynağını buldum.Sorun yerel iletişim alt yapısının tek elde olması.Türk Telekom’a muhakkak bir rakip çıkmalı.Ama öyle 1045 gibi filan değil, kendi alt yapısı tamamen ayrı olan bir rakip çıkmalı.

Yukarıdaki Avrupa’nın altını boşuna çizmedim.Finlandiya da internetin her yuttaş için temel bir hak olduğunu, devletin herkese 1 Mbps hızında da olsa internet erişimi sağlamak zorunda olduğunu biliyor muydunuz ? Bknz

Onların ülkesinde internetin konumu öyleyken benim ülkemde işte böyle.

Bu yazı 24.401 kez görüntülendi.

Yazar Hakkında:

İstanbul'da doğup büyüsede zaman zaman mühendislik okumak için İzmir'e gidiyor.Türkçe rock dinleyip, MTB bisikletiyle grup sürüşlerine katılıyor.2009'dan beride burada bir şeyler karalıyor :)

12 Yorum + Yorum Ekle

 • Dostum bende istanbulda yaşıyorum ve 1mbps hızı bile kullanamıyorum.Ayda 50 tl para veriyorum bu hizmete Sürekli kopuyor.Artık aramaktan ben bıktım.Ortada ne çözüm var nede hizmet.

 • Esasında burada asıl suçlu BTK.Çünkü BTK’nın görevlerinden biri de iletişimde rekabeti sağlamak.Fakat kurum bu konuda somut bir çalışma yapmıyor.Ve bizlerde mağdur oluyoruz.

  Önümüzdeki günlerde bu konuda bir araştırma yapmayı ve konuyla ilgili bir yazı daha yazmayı düşünüyorum.

 • ttnet ten bıktım artık yha bune beyler 8 mbıt hız upload hızı 20kb 1 mbıt deken daha fazlaydı aradım bı cozum yok anca laf :S

 • Üniversite nedeniye İzmir’deyim.Bulunduğum mahallenin de internet alt yapısı bozuk.İndirme hızı 0,8 Mbps.Bu konuda biraz şansızım galiba.

 • Bu Aynamilas  arakadaşımın anlattığı tüm sorunları aynı birebir  yaşıyorum  ttnet müşteri hizmetleri ezberlemiş tekerlemeleriyle sorunuma hiç bir çözüm bulmuş değl  ayda 50 lira ödüyorum 1 aydan beri hız testinde  ibre  0,089 civarları bu kadar saçma lanet bir durum yok paramızla rezil oluyoruz  ne yapacağımı bilmiyorum

 • Bu sorunun,  santrale sizin hattınıza özel bir kart takılarak çözülebildiği yönünde shiftdelete forumunda bir yazı okumuştum geçenlerde…Ne kadar doğru bilemiyorum tabi…

 • Nuri bey size de büyük geçmiş olsun o zaman.
  Tamer bey, yazıya bahsettiğiniz yazıyı bir umutta olsa bulmaya ve bakmaya çalışacağım zira hala benim sorunlarım devam ediyor.Ancak ttnetin hatta özel bir hizmet vereceğiniz zannetmiyorum.Ayrıca bu yazıyı yazdığımdan bu yana 4-5 kere evime teknik ekip geldi fakat yaptıkları işlem beni sadece 1-2 hafta idare etti.

 • ben mersin/anamurda yaşıyorum ttnet beni sinir hastası yaptı tüm okuduğum sorunları burada brnde yaşıyorum eve gelenler bişi yapamıyor üstelik 65.250 fatura ödüyorum her ay ama bu kadar berbat bir hizmet adı sadece olmaz olsun tel açtığımızda arıza oluşturuyorlar gelende yok gidende hesapta tel açıp bana geri dönüşle bilgi vereceklerdi oda yok

 • Size de büyük geçmiş olsun o halde, bendeki sorun da hala devam ediyor.


 • yaklaşık 3 haftadan beri net hızı 1megabiti gecmıyo bu nasıl iştir yaa vıdeo dahı ızleyemıyoruz bıan once çözülmesini istiyorum boyle iş mi olur yaa..

  • Eğer bölgenizde de bu problemi yaşayanlar varsa en iyi çözüm yolu herkesin sık sık şikayette bulunması ve arıza kaydı oluşturması.Aksi taktirde pek dikkate almıyorlar. Geçmiş olsun tekrar.

Yorum yap

TAKİP EDİN


Başa dön